Umów się na konsultację kardiologiczną:

 

  Sanok   +48 882 084 352

  Ostrowiec Świętokrzyski    +48 662 002 091

Oświęcim    +48 600 891 041

  Tomografia komputerowa serca to badanie, które umożliwia ocenę nie tylko drożności oraz stopnia zwężenia tętnic wieńcowych, ale też struktury ich ścian.
  • 23 stycznia 2024

  Tomografia komputerowa serca to badanie, które umożliwia ocenę nie tylko drożności oraz stopnia zwężenia tętnic wieńcowych, ale też struktury ich ścian. Takie badanie mogą wykonać chorzy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

   

  W skutecznym leczeniu pacjentów, szczególnie z chorobami kardiologicznymi najważniejsza jest wczesna i prawidłowa diagnostyka. Bez wątpienia narzędziem, które ułatwia rozpoznanie choroby jest tomograf.

  „Do tej pory w centrum mieliśmy możliwość wykonania koronarografii, która polega na nakłuciu tętnicy i dostaniu się cewnikami do serca. Było to badanie inwazyjne a terez mamy możliwość wykonania w sposób nieinwazyjny. Przy wykonywaniu TK serca jedynym działaniem inwazyjnym jest nakłucie i założenie wenflonu w zgięcie łokciowe i podanie kontrastu” – wyjaśnia lek. med. Marek Zbyrad, ordynator oddziału kardiologii inwazyjnej w GVM CARINT w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Tomografia serca to badanie obrazowe i bezpieczne dla pacjenta. Do tego badania kwalifikowane są osoby z małym bądź umiarkowanym ryzykiem choroby wieńcowej. Badanie jest bezbolesne, a pacjent w czasie badania jest przytomny. Samo diagnozowanie trwa kilkanaście minut.

  „W czasie badania pacjent może być poproszony o wstrzymanie na kilka sekund oddechu. W czasie przepływu kontrastu przez naczynia są wykonywane skany, oceniane przez doświadczonego radiologa. I dzięki temu uzyskujemy obraz tętnic” – dodaje lek. med. Agnieszka Reichert, zastępca ordynatora oddziału kardiologii inwazyjnej w GVM CARINT w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Tomografia komputerowa serca to zdjęcie rentgenowskie dające obraz narządu pod wieloma kątami z wykorzystaniem  specjalnego oprogramowania, które daje mozliwość nakłada się na siebie obrazu, tworząc dwu- lub nawet trójwymiar. Przy każdym tego typu jego badaniu liczy się precyzja wykonania oraz dokładność w opisie, który przygotowuje radiolog.

  „Tomografia tętnic wieńcowych jest najbardziej wymagająca. Wiemy że serce ciągle się rusza. Musimy mieć aparat, który dysponuje najwyższą możliwą rozdzielczością czasową ale także rozdzielczością przestrzenną, tak żeby móc uzyskać obrazy zatrzymując wirtualnie serce” – opisuje dr Małgorzata Urbańczyk, radiolog.

   

  Tomograf komputerowy serca, który jest na wyposażeniu centrum medycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim służy lekarzom i pacjentom hospitalizowanym w oddziale kardiologicznym w GVM CARINT. Ale także dzięki dobrej współpracy z oddziałem kardiologii w ostrowieckim szpitalu, mogą z niego korzystać inni chorzy. Od 1 lutego centrum medyczne Carint rozpoczyna realizację badań na rzecz pacjentów ambulatoryjnych, ponieważ od tego dnia będzie posiadać kontrakt na NFZ. Poza badaniami TK serca realizowane będą również inne badania diagnostyczne. Zapisywać można się z rejestracji poradni specjalistycznych. 

  Przypominamy, że na badania tomografii komputerowej skierowanie może wystawić lekarz specjalista ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a skierowanie na badanie tk tętnic wieńcowych również lekarz POZ.

   

  Thank you for your upload