Carint w Sanoku uruchomił pracownię rezonansu magnetycznego. Służy m.in. pacjentom miejscowego szpitala i poradni specjalistycznych.
Dzięki tej inwestycji w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych Carint znacznie zmniejszyły się kolejki oczekujących na badanie rezonansem. Trzeba nadmienić, że stworzenie pracowni wyprzedziło plany budowy nowego pawilonu szpitalnego GVM Carint w Sanoku, w którym pracownia miała się znaleźć, jednak dopiero po jego zbudowaniu w 2025 roku.
Tymczasem potrzeby pacjentów i sytuacja przyspieszyły zamierzenia prywatnego inwestora, jakim jest Carint, i władz Starostwa Powiatowego w Sanoku. Czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym (MRI) wynosił dotychczas w sanockim szpitalu 6 miesięcy przy skierowaniu dla pacjenta stabilnego i 4 miesiące przy skierowaniu pilnym.
W uroczystym przekazaniu nowej pracowni uczestniczyli m. in. Ettore Sansavini, prezydent Gruppo Villa Maria SPA (partner zagraniczny Carintu), Sebastian Kawalec, prezes GVM Carint, Stanisław Chęć, starosta sanocki, i Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku.
„Dzięki tej inicjatywie udało się dokonać zakupu i instalacji rezonansu magnetycznego już teraz. Korzyści z tego tytułu są bezsporne, gdyż oznaczają znaczne zwiększenie dostępności pacjentów do tego urządzenia. Od początku byliśmy gorącymi zwolennikami takiego przyspieszenia” – powiedział starosta Stanisław Chęć.
Z kolei prezydent Ettore Sansavini nie omieszkał zwrócić uwagi na dobrą współpracę pomiędzy GVM a powiatem sanockiem.
„Pragnę wyrazić moje podziękowanie za zaufanie, jakim obdarzyli Państwo Grupę GVM Care Research, a także podkreślić moje zobowiązanie do pomyślnej realizacji ośrodka kardiologicznego GVM Carint w Sanoku na miarę XXI wieku. W niedługim czasie sanocka kardiologia zabiegowa może dorównać najwyższym standardom europejskim. Dzisiejszy dzień jest pierwszym krokiem w tym kierunku” – stwierdził Ettore Sansavini.
Zakup i instalację rezonansu magnetycznego sfinansował GVM Carint, dzięki współpracy z Gruppo Villa Maria Spa. Inwestycja nie obciążyła budżetu szpitala w Sanoku, choć służy jego pacjentom.
Nowoczesny MRI o natężeniu pola 1.5 T zapewnia dokładniejszą diagnostykę pacjentów oraz umożliwia skomplikowane i zaawansowane badania. Stosuje technologię BioMatrix, dostosowującą się do anatomicznych i fizjologicznych różnic między pacjentami.